Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej - od 1 lipca 2015 r.

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej - od 1 lipca 2015 r.

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej - od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie jak dotychczas miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.

W ramach przeprowadzonych analiz zaobserwowano, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkowa możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku.

Od 1 lipca 2015 r. biura w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim będą specjalizować się w PIT. VAT-em zajmować się będą głownie biura w Lesznie i Płocku. Natomiast Biuro w Bielsko-Białej ma być odpowiedzialne za akcyzę, PCC, spadki i darowizny, CIT oraz inne podatki.

Zgodnie przyjętym planem wdrożenia specjalizacji (plik PDF, 700 KB), kolejna zmiana nastąpi 1 stycznia 2016 r.

Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej poprawi jakość usług świadczonych przez Administrację Podatkową poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.

Tabela: Informacja gdzie złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej od 1 lipca 2015 r. (plik pdf, 120 KB)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (link otwiera nowe okno w innym serwisie)