Ocalone tygrysy, pumy i lamparty. Wspólna akcja KAS i Policji pod Śremem

Ocalone tygrysy, pumy i lamparty. Wspólna akcja KAS i Policji pod Śremem

Ocalone tygrysy, pumy i lamparty. Wspólna akcja KAS i Policji pod Śremem

dwa tygrysy w klatce.
dziki kot w klatce.
dziki kot w klatce.
  • Dziesiątki dzikich zwierząt uratowano w trakcie akcji w okolicach Śremu.
  • To jedna z największych interwencji do tej pory przeprowadzonych w Polsce, dotycząca dzikich zwierząt objętych ochroną gatunkową.

W kwietniu 2017 r. do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu dotarła informacja o podejrzanej hodowli dzikich zwierząt. Wynikało z niej, że na terenie prywatnej posesji w okolicach Śremu były hodowane w celach handlowych i przetrzymywane w dramatycznych warunkach zwierzęta, których posiadanie wymaga specjalnych zezwoleń.

Z uwagi na wyjątkowy charakter i niespotykaną do tej pory skalę zjawiska, koordynator ds. CITES Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu przekazał informację do Komendy Głównej Policji.

W jej wyniku 29 czerwca wielkopolscy policjanci wraz z koordynatorem ds. CITES, przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA, Fundacji Międzynarodowej Ruch na Rzecz Zwierząt Viva oraz  Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu wkroczyli na teren hodowli.

Wśród znalezionych i najprawdopodobniej uratowanych przed śmiercią zwierząt znalazły się tygrysy, lamparty, pumy, pekari, oceloty, marabuty i oryksy. Były one przetrzymywane w dramatycznych warunkach sanitarnych, często niedożywione, zamknięte w małych klatkach czy ciasnych wybiegach.

Okazy w najgorszym stanie zostaną przewiezione do poznańskiego ZOO, pozostałe zostaną zabezpieczone w dotychczasowym miejscu. Ta jedna z największych interwencji przeprowadzonych do tej pory w kraju, dotycząca dzikich zwierząt objętych ochroną gatunkową, była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy służb i instytucji zaangażowanych w sprawę.