«Powrót

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Na zdjęciu pudła z zabezpieczonymi papierosami na rampie
  • Wspólna akcja została przeprowadzona w Mysłowicach, Chrzanowie i Mikołowie.
  • Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3,6 mln sztuk nielegalnych papierosów, maszyny do pakowania i foliowania oraz samochody ciężarowe.
  • W wyniku nielegalnej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 3,5 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i ceł.

Dzięki ścisłej współpracy policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z funkcjonariuszami KAS rozbito już wiele zorganizowanych grup przestępczych. Tylko w ostatnim czasie policjanci z katowickiego Zarządu CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami śląskiej Służby Celno-Skarbowej w Katowicach przeprowadzili kilka udanych akcji.

W Mysłowicach w wynajmowanej hali funkcjonariusze ujawnili miejsce, gdzie były pakowane nielegalne papierosy. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 100 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano pięć osób w wieku od 24 do 45 lat, mieszkańców Śląska i Zagłębia. W trakcie przeszukania znaleziono kilkadziesiąt faktur VAT oraz kilkanaście pieczątek firmowych różnych podmiotów gospodarczych. Sprawę wyjaśniają śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mysłowicach.

Funkcjonariusze CBŚP w Bielsku Białej i Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego wpadli na trop nielegalnej linii produkującej papierosy w Chrzanowie. Zabezpieczyli niemal 600 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Były one oznaczone znakami towarowymi znanych tytoniowych marek. Część była już zapakowana i przygotowana do dalszego transportu.

Kolejne wspólne działania Policji i KAS prowadzone były na terenie Mikołowa. W trakcie rozładunku papierosów z samochodu dostawczego zatrzymano trzy osoby. Pies służbowy, przeszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych, doprowadził funkcjonariuszy do samochodu ciężarowego na zagranicznych numerach rejestracyjnych, zaparkowanego nieopodal rampy rozładunkowej, gdzie wypakowywano papierosy. W samochodzie ukryte były kolejne kartony z papierosami pochodzącymi z przemytu. Nielegalny towar znajdował się w specjalnie skonstruowanej skrytce.

W Mikołowie funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli niemal 3 mln sztuk papierosów różnych renomowanych marek, o wartości rynkowej ponad 2 mln zł. Podejrzanym przedstawiono, w Prokuraturze Rejonowej w Mikołowie, zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw, polegających m.in. na wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych.

Wszystkie sprawy są nadal wyjaśniane. Z ustaleń śledczych wynika, że posłużenie się znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych miało ułatwić wprowadzenie nielegalnego towaru na rynki różnych krajów Unii Europejskiej.

«Powrót