«Powrót

KAS, Straż Graniczna i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę melasy tytoniowej

KAS, Straż Graniczna i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę melasy tytoniowej

KAS, Straż Graniczna i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę melasy tytoniowej

Na zdjęciu funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w ujawnionej nielegalnej fabryce papierosów
Na zdjęciu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej w fabryce papierosów, obok pudła z melasą tytoniową
Na zdjęciu opakowania z melasą tytoniową
Na zdjęciu opakowania z melasą tytoniową, widoczni funkcjonariusze przy ciężarówce.
  • Podczas wspólnej akcji została zlikwidowana nielegalna fabryka z profesjonalną linią technologiczną na Podkarpaciu.
  • Funkcjonariusze zabezpieczyli 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu.
  • Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy naraziłoby na uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego na kwotę ponad 3,4 mln złotych.
  • Zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, współpracując z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP z Chełma, doprowadzili do likwidacji nielegalnej wytwórni melasy tytoniowej pod Jarosławiem. Od kilkunastu miesięcy trwało rozpracowywanie członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowościach na terenie kraju.

W grudniu 2017 r. funkcjonariusze współpracujących służb dokonali przeszukań i zatrzymań. Na gorącym uczynku zatrzymali trzech obywateli Ukrainy. Funkcjonariusze na miejscu ujawnili 7,5 tony (w pojemnikach i kartonach) gotowej do dystrybucji melasy tytoniowej. Zabezpieczyli również profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczyli też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

Z zebranych materiałów operacyjnych, wynika, że melasa tytoniowa miała być dystrybuowana z dużym zyskiem na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

Wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych po 40 tys. zł od osoby.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.

«Powrót