«Powrót

KAS uderza w przestępców nielegalnie produkujących papierosy

KAS uderza w przestępców nielegalnie produkujących papierosy

KAS uderza w przestępców nielegalnie produkujących papierosy

Funkcjonariusz KAS obok maszyn do produkcji papierosów
Funkcjonariusz KAS obok maszyn do produkcji papierosów
Funkcjonariusz KAS obok maszyn do produkcji papierosów
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie ze śląskimi policjantami zlikwidowali kolejną nielegalną fabrykę papierosów.
  • W Rudzie Śląskiej mundurowi zabezpieczyli blisko 1,1 miliona sztuk papierosów, ponad 4,2 tony tytoniu oraz linię technologiczną o wartości blisko 1 mln złotych.

To była starannie przygotowana akcja zwalczania przestępczości akcyzowej. W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz policjanci KWP w Katowicach. Mundurowi ustalili miejsca, gdzie mogą być produkowane, pakowane i przechowywane papierosy z podrabianymi znakami towarowymi znanych światowych producentów papierosów. Do realizacji tej sprawy włączyli się dodatkowo policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz policjanci z Chorzowa, Rudy Śląskiej i Sosnowca. Akcję zaplanowano jednocześnie w tych kilku miastach.

W Rudzie Śląskiej mundurowi zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. W ogromnej hali poprodukcyjnej działała kompletna linia produkcyjna. Wartość urządzenia funkcjonariusze KAS oszacowali na blisko 1 mln złotych. Na miejscu mundurowi zatrzymali 10 osób w wieku od 27 do 46 lat, w tym 8 obywateli Ukrainy. Do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej trafiło ponad 1,1 miliona sztuk wyprodukowanych papierosów i 4 tony krajanki tytoniowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód marki Citroen, wózek widłowy, agregat prądotwórczy i gotówkę.

Likwidacja nielegalnej fabryki i zatrzymanie grupy przestępczej trudniącej się produkcją nielegalnych wyrobów tytoniowych było możliwe dzięki współdziałaniu służb. Jednym z najważniejszych zadań KAS jest zwalczanie przestępczości i oszustw podatkowych. Kilka dni wcześniej w Wodzisławiu Śląskim funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚP zatrzymali międzynarodową grupę przestępczą, która również zajmowała się produkcją nielegalnych papierosów. Tam funkcjonariusze KAS zabezpieczyli również milion sztuk papierosów oraz prawie 4,8 tony tytoniu.

W Sosnowcu funkcjonariusze na terenie jednej z posesji na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podczas przeładunku papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sumie mundurowi ujawnili 1 mln 680 tys. papierosów. Zabezpieczyli także dwa samochody marki Man i Mercedes.

Funkcjonariusze KAS z woj. śląskiego szacują, że w przypadku wprowadzenia zabezpieczonych papierosów do obrotu, Skarb Państwa straciłby na podatkach ponad 8 mln zł. Nielegalne papierosy trafiły już do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej.

«Powrót