«Powrót

KAS uruchomiła system rozpoznawania numerów rejestracyjnych ANPRS PL

KAS uruchomiła system rozpoznawania numerów rejestracyjnych ANPRS PL

KAS uruchomiła system rozpoznawania numerów rejestracyjnych ANPRS PL

samochody ciężarowe i osobowe jadące po autostradzie
  • Połączenie w jedną sieć polskiego, estońskiego, łotewskiego i litewskiego systemu rozpoznawania numerów rejestracyjnych to cel uruchomionego dzisiaj (28 grudnia) systemu ANPRS PL.
  • Nad wdrożeniem projektu pracowali funkcjonariusze i pracownicy Ministerstwa Finansów i Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Podstawowe założeniem systemu ANPRS (Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych), to dostarczenie informacji niezbędnych do zwalczania przemytu towarów oraz zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Jego działanie opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, które rozmieszczone są na granicach zewnętrznych a docelowo na głównych szlakach komunikacyjnych, na granicach wewnętrznych, a także w samochodach operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

System ANPRS funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii. Włączenie polskiego systemu ANPRS w jedną sieć, umożliwiającą czterem państwom wymianę informacji nastąpiło na bazie porozumienia, zawartego w Brukseli 11 października 2017r.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, 28 grudnia br. Polska po raz pierwszy wymieni się informacjami z krajami bałtyckimi w ramach ANPRS.

"Nowo uruchomiony system pozwoli na lepsze monitorowanie przepływu towarów. Jest istotnym narzędziem wspomagającym zwalczanie przestępczości ekonomicznej, w tym przemytu towarów objętych należnościami publicznoprawnymi, narkotyków oraz innych towarów podlegającym zakazom i ograniczeniom m.in. poprzez wykrywanie międzynarodowych szlaków przemytniczych. To także główny element szerszego projektu monitorowania drogowego przewozu towarów" powiedział Dyrektor Izby Administracji  Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek.

«Powrót