«Powrót

KAS wykryła karuzelę VAT w obrocie kawą

KAS wykryła karuzelę VAT w obrocie kawą

KAS wykryła karuzelę VAT w obrocie kawą

Na zdjęciu ziarna kawy sfotografowane z bliskiej odległości
  • Pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł.
  • W różnych regionach Polski przeprowadzono kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie kawą.

Na podstawie analizy materiału dowodowego ustalono, że nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. znikającego podatnika, a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom (buforom). Ostatni z polskich kontrahentów (broker) ponownie sprzedawał kawę zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego znikającego podatnika, a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli.

W wyniku tego procederu przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych. Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.

„Wykrycie międzynarodowej karuzeli VAT w obrocie kawą, było możliwe dzięki wnikliwej analizie materiału dowodowego, odpowiedniej koordynacji działań oraz skutecznej i szybkiej wymianie informacji w jednostkach KAS" – informuje Anna Szczepańska – Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

«Powrót