«Powrót

KAS zapobiegła wyłudzeniu 6,5 mln zł VAT

KAS zapobiegła wyłudzeniu 6,5 mln zł VAT

KAS zapobiegła wyłudzeniu 6,5 mln zł VAT

Na zdjęciu teczka z logo KAS i trzy telefony komórkowe
  • Pracownicy KAS wykryli oszustwo podatkowe w firmie, która próbowała narazić Skarb Państwa na stratę 6,5 mln złotych.
  • Mechanizm oszustwa dotyczył nienależnego zwrotu podatku VAT.

Pracownicy KAS z Urzędu Skarbowego w Łańcucie wraz z funkcjonariuszami z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w Rzeszowie, wykryli oszustwo podatkowe z udziałem polskich i zagranicznych podmiotów. Oszuści próbowali wyłudzić co najmniej 6,5 mln zł. z tytułu nienależnych zwrotów podatku VAT.

Mechanizm oszustwa podatkowego polegał na wprowadzeniu na polski rynek towarów (telefonów komórkowych oraz kamer cyfrowych) przez tzw. „znikających podatników", którzy wystawiali fikcyjne faktury na firmy z reguły działające legalnie, pełniące rolę „buforów". Podmiot, w którym wykryto mechanizm oszustwa, pełnił w łańcuchu dostaw towarów głownie rolę „brokera". Nabyte przez niego telefony komórkowe oraz kamery cyfrowe były przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw do firm z krajów Unii Europejskiej (Włoch i Niemiec).

„Znikający podatnicy" nie odprowadzali do Skarbu Państwa podatku VAT wykazanego na fakturach, który był rozliczany przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw. Firmy pełniące rolę „buforów" pośredniczyły w transakcjach pomiędzy „znikającymi podatnikami" a „brokerem", który będąc ostatnim ogniwem w łańcuchu transakcji, po dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przy zastosowaniu stawki podatkowej 0%, zwracał się z wnioskiem o zwrot podatku VAT.

Funkcjonariusze CBŚP w Rzeszowie zatrzymali sześć osób zaangażowanych w przestępczą działalność. Siedmiu osobom Prokuratura Regionalna w Rzeszowie postawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT, w związku z obrotem sprzętem elektronicznym.

Dodatkowe informacje na stronie CBŚP (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

«Powrót