«Powrót

Łódzka KAS zabezpieczyła prawie 3 tys. sztuk podrabianych towarów

Łódzka KAS zabezpieczyła prawie 3 tys. sztuk podrabianych towarów

Łódzka KAS zabezpieczyła prawie 3 tys. sztuk podrabianych towarów

Na zdjęciu podrabiane towary, m.in. torebki, bluzy, buty
Na zdjęciu funkcjonariusz KAS i zabezpieczone kurtki, swetry
Na zdjęciu zabezpieczone buty, czapki, rękawiczki
Na zdjęciu funkcjonariusz KAS podczas kontroli samochodu
Na zdjęciu funkcjonariusz KAS podczas kontroli samochodu
  • Podsumowano dotychczasowe wyniki akcji kontrolnej prowadzonej od połowy stycznia br. na targowiskach i w centrach handlowych regionu łódzkiego.
  • Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli prawie 3 tys. sztuk podrabianej odzieży, obuwia i kosmetyków.
  • Wykryto kilkadziesiąt przypadków prowadzenia działalności handlowej niezgodnie z przepisami.

Funkcjonariusze łódzkiej Służby Celno-Skarbowej wykryli i zlikwidowali cztery miejsca handlu wyrobami z podrobionymi znakami towarowymi. Do magazynu Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego trafiło łącznie 2985 sztuk odzieży, obuwia, galanterii i perfum z logo największych  światowych marek odzieżowych i kosmetycznych. Najwięcej „podróbek", 2168 sztuk odzieży, obuwia i galanterii oraz 227 sztuk perfum zabezpieczono u 55-letniej mieszkanki  Łodzi, wynajmującej stoisko na terenie podłódzkiego targowiska. Kobieta nie umiała wskazać źródła pochodzenia towaru, a sposób wykonania i opakowania wyrobów nie pozostawiał wątpliwości co do ich oryginalności. Kolejne podrobione towary, łącznie 590 sztuk, funkcjonariusze wykryli na trzech stoiskach, w popularnym centrum handlowym. Zgodnie z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej, za handel „podróbkami" grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Gdyby jednak okazało się, że sprzedaż takich towarów jest dla sprawców  stałym źródłem dochodu,  kara pozbawienia wolności może wynieść od 6 miesięcy do 5 lat.

Kontrole KAS wymierzone były w nieuczciwych handlowców, którzy prowadzą działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami podatkowymi i nie przestrzegają obowiązków ewidencyjnych dotyczących rejestracji obrotu. Działania w zakresie wykrywania handlu nielegalnymi towarami i omijania obowiązków podatkowo-ewidencyjnych, prowadzą nie tylko do zwalczania szarej i czarnej strefy, służą również eliminacji nieuczciwej konkurencji wśród kupców. Nieuczciwi handlowcy, sprzedając towary z nieznanych źródeł, gorsze jakościowo, a często nawet niebezpieczne dla zdrowia, naruszają interesy legalnie działających przedsiębiorców, którzy dbają o swoją markę i dobro klientów.

Kontrolujący ujawnili przypadki prowadzenia działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia oraz naruszenia obowiązków związanych z rejestracją obrotu. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości nałożyli 25 mandatów karnych.

Działania KAS na terenie targowisk i centrów handlowych to nie tylko kontrole ale również akcja edukacyjna, w trakcie której pracownicy łódzkich urzędów skarbowych informowali przedsiębiorców o obowiązku przesyłania JPK_VAT i wyjaśniali przepisy podatkowe.

«Powrót