«Powrót

Nielegalna broń i amunicja w przesyłkach z USA

Nielegalna broń i amunicja w przesyłkach z USA

Nielegalna broń i amunicja w przesyłkach z USA

Na zdjęciu pudełka z pociskami
Na zdjęciu elementy broni
Na zdjęciu amunicja
Na zdjęciu elementy broni
  • Funkcjonariusze KAS wykryli w przesyłkach 629 szt. amunicji, karabin wyposażony w lunetę optyczną, broń krótką, metalowy element z naciągiem kaliber 4,5 mm, 7 szt. elementów broni długiej.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie podczas kontroli przesyłek nadanych w USA, ujawnili 629 sztuk różnego rodzaju amunicji, 1 szt. broni długiej (karabin wyposażony w lunetę optyczną), 1 szt. broni krótkiej, 1 metalowy element z naciągiem kaliber 4,5 mm, 7 szt. elementów broni długiej (drewniana kolba, spust, muszka). Zatrzymane przedmioty zostały przekazane Policji w celu dokonania ekspertyzy i przeprowadzenia dalszego postępowania.

Zgodnie z prawem, dopuszcza się przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, którzy świadczą tego rodzaju usługi i posiadają stosowne pozwolenia. Jednak firmy kurierskie, w przesyłkach których ujawniana jest broń, takich usług nie świadczą. Dlatego też, aby ominąć przepisy, zakazany towar najczęściej deklarowany jest jako rzeczy osobiste o niewielkiej wartości. Często też, amatorzy nielegalnej broni zachęcani są ofertami sklepów internetowych, w których proponowany asortyment reklamowany jest jako legalny. W rzeczywistości nie jest to jednak prawdą, w sytuacji gdy chodzi o wysyłkę do krajów, w których zezwolenie jest konieczne. Dlatego funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, zatrzymują takie nielegalne przesyłki.

W Polsce, broń i amunicję można posiadać na podstawie pozwolenia  wydanego przez komendanta wojewódzkiego Policji. Każdy, kto posiada bez wymaganego zezwolenia broń lub amunicję musi liczyć się z grożącymi sankcjami. W Polsce taka osoba, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

«Powrót