«Powrót

Pomorska KAS i CBŚP z Gdańska rozbiły grupę odbarwiającą olej opałowy. Wielka akcja służb prowadzona była na terenie całego kraju

Pomorska KAS i CBŚP z Gdańska rozbiły grupę odbarwiającą olej opałowy. Wielka akcja służb prowadzona była na terenie całego kraju

Pomorska KAS i CBŚP z Gdańska rozbiły grupę odbarwiającą olej opałowy. Wielka akcja służb prowadzona była na terenie całego kraju

Na zdjęciu przód ciężarówki i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, w tle zbiornik z nielegalnym paliwem
Na zdjęciu magazyn z zabezpieczonymi cysternami i workami
Na zdjęciu tył cysterny, oprzyrządowanie i zbiornik z nielegalnym paliwem
Na zdjęciu zbiorniki z paliwem i urządzenia
  • Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób, przeszukali 60 mieszkań, firm i magazynów.
  • Zabezpieczyli 6 cystern zawierających 180.000 litrów paliwa, dokumentację, maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego i prawie milion złotych w gotówce.
  • Zlikwidowany został magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę.

Pod koniec 2017 roku służby zlikwidowały nielegalny biznes, prowadzony na ogromną skalę. W zsynchronizowanej akcji Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej brało udział blisko 140 funkcjonariuszy. Działania, które były finałem wielomiesięcznej pracy służb nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Funkcjonariusze jednocześnie przeszukali wiele adresów na terenie całej Polski. Śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie mogli prowadzić nielegalną działalność od 2016 r. Grupa sprowadzała na teren Polski olej przeznaczony do celów grzewczych, który w teorii przewożony tranzytem przez Polskę, miał trafiać na tereny Łotwy do spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii. Los oleju był jednak inny. W magazynie w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, odbarwiano (blendowano) olej za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz mieszaniny kwasów. Następnie na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na stacje benzynowe w województwach: pomorskim, zachodnio-pomorskim, łódzkim i śląskim.

Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 22 do 73 lat, przeszukali 60 mieszkań, siedzib firm oraz magazynów w wielu częściach Polski. Zabezpieczyli dokumentację księgową powiązaną z podejrzanymi firmami, 6 ciągników siodłowych z naczepami wypełnionymi odbarwionym olejem opałowym, maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego, sprzęt komputerowy i luksusowy samochód osobowy. Wartość 180.000 litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się na 600.000 zł. Ujawniono także gotówkę (w różnych walutach) o wartości blisko miliona złotych.

Straty Skarbu Państwa z tytułu trwającego kilkanaście miesięcy procederu mogły wynieść 20 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Wobec 7 osób Sąd Rejonowy Gdańsk Południe na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

«Powrót