«Powrót

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Centrum Analitycznym MF / KAS

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Centrum Analitycznym MF / KAS

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Centrum Analitycznym MF / KAS

  • 21 września wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odwiedził ogólnopolskie centrum analityczne zlokalizowane w Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
  • Wizyta była okazją do roboczej narady z dyrekcją Izby i rozmów z pracownikami centrum.
  • Rozbudowa zdolności analitycznych jest jednym z priorytetów resortu finansów oraz fundamentem uszczelnienia systemu finansowego.

Wicepremier Mateusz Morawiecki odbył roboczą naradę z kierownictwem Centrum Analitycznego MF/KAS oraz Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Centrum jest jednostką centralną zajmującą się gromadzeniem i kompleksową analizą danych na potrzeby resortu finansów.

W centrum zlokalizowanym w siedzibie Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu pracuje zespół 48 ekspertów, którzy zapewniają na poziomie centralnym kompleksową obsługę jednostek KAS  w zakresie JPK i oceny ryzyka podatkowego.

„Centrum jest miejscem wyjątkowym, w którym łączymy wiedzę i umiejętności naszych pracowników z nowoczesnymi narzędziami informatycznymi. Pracują tutaj osoby z szeroką wiedzą podatkową ale też programiści, matematycy i architekci baz danych, inżynierowie i statystycy. Budujemy fundament danych, agregujemy systemy informatyczne, hurtownie danych, w takiej formie żeby można było w odpowiedni sposób szybko wyłuskiwać różnego rodzaju nieprawidłowości i błędy. A czasami również patologie, które eliminujemy. To wszystko odbywa się właśnie w takich miejscach jak centrum we Wrocławiu. To właśnie tu bije jedno z serc KAS" – powiedział wicepremier.

Sprawniejsza obsługa

Działania analityczne pozwalają wspierać podatników. Jednym z najważniejszych zadań centrum jest obsługa i analityka przesyłanych przez przedsiębiorców plików JPK. Pozwala to na usprawnienie obsługi podatników - centrum wysyła powiadomienia e-mail i sms do podatników o niezgodnościach, co daje im możliwość szybkiej korekty rozliczeń bez konsekwencji podatkowych. Zautomatyzowane raporty pozwoliły na ustalenie rozbieżności o wartości przekraczającej 10 mld zł. Łącznie od lutego 2017 roku zidentyfikowano blisko 122 tys. niezgodności.

Skuteczne zapobieganie nadużyciom

Centrum analityczne we Wrocławiu prowadzi równocześnie działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Należą do nich:

  • tworzenie nowych narzędzi informatycznych automatyzujących czynności sprawdzające w organach KAS,
  • prowadzanie analiz strategicznych ukierunkowanych na identyfikację podmiotów dopuszczających się oszust podatkowych,
  • wspomaganie skuteczności egzekucji administracyjnej.

Dzięki pracy centrum zidentyfikowano faktury wystawione przez podmioty bez obowiązku podatkowego VAT (tzw. puste faktury) o łącznej wartości blisko 1,5 mld zł.

Dobre wyniki budżetowe

Wicepremier podkreślił, że działania Centrum i administracji skarbowej przyczyniają się do bardzo dobrej sytuacji budżetowej Polski.

„Dobrą sytuację budżetu zawdzięczamy ludziom pracującym właśnie w takich jednostkach jak Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu i centrum analityczne. Trzeba to podkreślić, że nie byłoby nowej, szeroko zakrojonej polityki społecznej gdyby nie zmiana podejścia i zmiana filozofii funkcjonowania administracji skarbowej i całego Ministerstwa Finansów" – podkreślił Mateusz Morawiecki.

«Powrót