«Powrót

Krajowa Informacja Podatkowa

Krajowa Informacja Podatkowa

Krajowa Informacja Podatkowa

Krajowa Informacja Podatkowa to ogólnopolska infolinia podatkowa, która udziela wsparcia osobom rozliczającym podatki. Krajowa Informacja Podatkowa udziela wsparcia osobom i podmiotom rozliczającym podatki oraz podnosi ich świadomość podatkową i prawną – w szczególności poprzez udzielanie informacji telefonicznych i wydawanie interpretacji indywidualnych. Każdy kto ma problem podatkowy, może zwrócić się z nim do Krajowej Informacji Podatkowej. Rocznie w ten sposób udzielanych jest 1,8 mln informacji.

Zdjęcie uśmiechniętej kobiety ze słuchawkami na uszach

Nie wiesz jak złożyć zeznanie podatkowe? Chcesz otrzymać zwrot VAT na materiały budowlane? Masz pytania o podatek PCC? Nieważne czy jesteś przedsiębiorcą, czy nie. Do KIP możesz zadzwonić z każdym zagadnieniem podatkowym

W bardziej skomplikowanych sprawach można zwrócić się do KIP o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Może z tego skorzystać, np. przedsiębiorca prowadzący firmę, który chce się upewnić, czy stosuje właściwe przepisy podatkowe. Specjaliści Krajowej Informacji Podatkowej wydają rocznie powyżej 37 tys. takich rozstrzygnięć. KIP zajmuje się także wstępną analizą wniosków o wydanie tzw. interpretacji ogólnej prawa podatkowego, która dotyczy samego przepisu prawa podatkowego oraz jego rozumienia i stosowania w praktyce.

W niedalekiej przyszłości Krajowa Informacja Podatkowa ma działać jeszcze sprawniej. Planujemy zmiany, które mają uczynić z KIP ogólnokrajowy punkt koordynujący udzielanie informacji podatkowych, w celu uniknięcia różnic w interpretowaniu przepisów. Będzie on wykorzystywać wiele kanałów komunikacji oraz prezentować kompletną i jednolitą informację na temat podatków, zarówno jeśli chodzi o udzielane odpowiedzi, jak i wydawane interpretacje. To jeden z elementów zmian w administracji podatkowej, służących temu, aby klienci załatwiający sprawę w dowolnym urzędzie skarbowym mogli liczyć na jednakowo wysoki standard obsługi.

Krajowa Informacja Podatkowa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) i Centrum Informacji Służby Celnej (InfoSC)

tel. 801 055 055 dla połączeń z telefonów stacjonarnych
tel. (22) 330 03 30 dla połączeń z telefonów komórkowych
tel. +48 22 330 03 30 dla połączeń z zagranicy

«Powrót