«Powrót

Narodowa Loteria Paragonowa

Narodowa Loteria Paragonowa

Narodowa Loteria Paragonowa

Wspieranie uczciwych przedsiębiorców i równej konkurencji, budowanie nawyku brania i wydawania paragonów, uświadomienie zależności między braniem paragonu a wpływami do budżetu to główne cele Narodowej Loterii Paragonowej. Akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów ruszyła 1 października 2015 r. i potrwa do 30 września 2016 r. Warto brać paragony, warto płacić podatki. To z nich możemy budować wspólne dobro - zachęca do udziału minister finansów Paweł Szałamacha.

Główna nagroda w Loterii Paragonowej - samochód osobowy

Loteria od początku cieszy się dużym zainteresowaniem i szybko zdobyła wielką popularność wśród Polaków, o czym świadczą miliony zarejestrowanych paragonów. Tylko podczas pierwszego miesiąca trwania akcji Polacy zarejestrowali blisko 17 milionów paragonów fiskalnych. Natomiast do 1 kwietnia br. było to już łącznie ponad 75 mln paragonów, średnio ponad 400 tys. dziennie.

Zasady udziału w Narodowej Loterii Paragonowej są proste. W loterii mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, które zakupiły towar lub usługę za minimum 10 zł brutto, zachowały świadczący o tym paragon fiskalny i w miesiącu zakupu zarejestrowały go na stronie internetowej www.loteriaparagonowa.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Każdy może zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych, przy czym jeden paragon można zgłosić tylko raz.

Co miesiąc wśród uczestników rozlosowywane są cenne nagrody: samochody osobowe, notebooki i tablety. Do tej pory nagrody trafiły już łącznie do 54 osób z całej Polski. Co istotne, wszystkie nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej są zwolnione z podatku. Warto też dodać, że co kwartał losowana jest nagroda specjalna, czyli Opel Insignia, spośród paragonów z tzw. branż premiowanych. Ministerstwo Finansów wybrało branże, w których w ostatnim czasie wprowadzono obwiązek kas fiskalnych więc Polacy nie mają jeszcze wyrobionego nawyku proszenia o paragon. Jednocześnie są to branże, z których korzystamy bardzo często:

  •  fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne,
  • prywatna praktyka lekarska i dentystyczna,
  • mechanika samochodowa,
  • restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz przygotowanie i podawanie napojów.

W ostatnim czasie, w ramach loterii, zainicjowano nową akcję dla przedsiębiorców i instytucji „Popieram loterię". Jej nadrzędnym celem jest aby wszyscy, którzy działają na jasnych zasadach i budują zdrową konkurencję popierali ideę Narodowej Loterii Paragonowej.

Każdy podmiot, który zadeklaruje swoje poparcie może dołączyć do akcji. Wystarczy pobrać materiały Narodowej Loterii Paragonowej ze strony internetowej i wykorzystać je w swojej placówce. Szczegóły akcji i materiały do pobrania dostępne są na stronie loterii (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

Według badań opinii przeprowadzonych dla Ministerstwa Finansów przez IPSOS  loteria spotkała się z pozytywnym odbiorem. Ponad połowa (58%) respondentów stwierdziła, że dzięki niej branie i wydawanie paragonów będzie czymś oczywistym i normalnym.  Ponadto w ciągu ostatniego roku znacznie zmieniło się podejście Polaków do kwestii paragonów.
Z 7 do 31% przy zakupie towarów i z 5 do 28%przy płaceniu za usługi wzrósł odsetek osób deklarujących, że gdy nie otrzymują paragonu zawsze o niego proszą.

O popularności Narodowej Loterii Paragonowej świadczą również wyniki raportu dotyczą najpopularniejszych haseł wpisywanych przez Polaków w wyszukiwarce Google w 2015 r. hasło „loteria paragonowa" zajęło pierwsze miejsce w kategorii „Tematy, o których się mówiło" oraz czwarte miejsce wśród informacji w kategorii „Najszybciej zyskujące na popularności".

Wszystkie wydarzenia dot. loterii można śledzić na profilach loterii w mediach społecznościowych (linki otwierają okna w innych serwisach):

Loteria potrwa do 30 września 2016 r. Więcej informacji na stronie loterii paragonowej (link otwiera nowe okno w innym serwisie) oraz Ministerstwa Finansów.

«Powrót