«Powrót

PFR – wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli jak urzędy skarbowe ułatwiają nam życie

PFR – wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli jak urzędy skarbowe ułatwiają nam życie

PFR – wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli jak urzędy skarbowe ułatwiają nam życie

Od połowy marca 2015 r. administracja podatkowa udostępnia podatnikom składającym PIT-37 nową usługę - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR – pre-filed tax return).

Grafika dotycząca PFR - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego

Jest ona dostępna na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Z usługi  PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci, natomiast z PFR PIT-38 mogą skorzystać osoby rozliczające przychody z kapitałów pieniężnych składający zeznanie indywidulanie.

Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy.

Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na OPP. I gotowe, można wysłać. Składanie zeznań podatkowych jeszcze nigdy nie było tak proste. PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy.

Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest, tak samo jak w przypadku e-Deklaracji, UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego.

Oczywiście PRF to dodatkowa pomoc i propozycja, z której warto skorzystać – do czego wszystkich gorąca zachęcamy!

Dla tradycjonalistów cały czas dostępne są dotychczasowe metody rozliczenia – drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje lub papierowo.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Portal Podatkowy (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
 

«Powrót