Akcja "Szybki PIT"

Akcja "Szybki PIT"

Akcja "Szybki PIT"

Plakat promujący dni otwarte w ramach akcji

Akcja Szybki PIT to ogólnopolska kampania dotycząca składania rocznych zeznań podatkowych. Prowadzona jest od sześciu lat przez pracowników Biura Edukacji Finansowej we współpracy z Departamentem Podatków Dochodowych, Departamentem Administracji Podatkowej, Biurami Krajowej Informacji Podatkowej oraz rzecznikami izb skarbowych.

Głównym celem akcji jest uświadomienie podatnikom tego, jakie korzyści płyną z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych. Szczególny nacisk położony jest na promowanie systemu e-Deklaracje i składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej przez osoby fizyczne. Ta forma staje się coraz bardziej popularna wśród podatników. W 2013 roku w ten sposób rozliczyło się ponad 3,5 miliona osób, natomiast rok później liczba ta wzrosła już do ponad 5 milionów. W tym roku w tej formie złożonych zostało  już ponad 7 milionów deklaracji.

Akcja ma też na celu pomoc tym wszystkim, którzy mają problem z wypełnieniem swojego zeznania rocznego, poprzez informowanie o ulgach, odliczeniach czy najczęściej popełnianych błędach.

Główne działania akcji prowadzone są w oparciu o serwis internetowy Szybki PIT uruchamiany na okres akcji, poświęcony zagadnieniom związanym z podatkiem dochodowym od osób fizycznych i okresem rozliczeniowym, który stanowi kompendium wiedzy na temat rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Dużym zainteresowaniem podczas tej akcji cieszy się aplikacja pytaniowa umożliwiająca zadawanie pytań i otrzymywanie na nie odpowiedzi ekspertów z Krajowej Informacji Podatkowej. Informacje zawarte w tym serwisie są kategoryzowane tematycznie oraz oznaczane odpowiednim statusem (najciekawsze, najnowsze, najpopularniejsze).


Profil na portalu społecznościowym  Facebook (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)   zawiera dedykowane zakładki będące odnośnikami do serwisu Szybki PIT oraz kanału Ministerstwa Finansów na YouTube.

W ramach akcji w urzędach skarbowychorganizowany jest Dzień otwarty, którego celem jest przybliżenie podatnikom specyfiki pracy urzędu oraz pokazanie, że urząd jest przyjazny podatnikom i otwarty na ich potrzeby.

W ramach akcji przygotowywane są dla podatników liczne udogodnienia, m.in.:

  • dzień otwarty w urzędach skarbowych– w tym dniu podatnicy mogą skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym, jak również poznać specyfikę pracy urzędu;
  • wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych –  dla wszystkich spóźnialskich urzędy skarbowe w te dni pracują dłużej;
  • punkty rozliczeń w galeriach handlowych - akcja „Szybki PIT w galerii handlowej" – w tym roku przez dwa weekendy w centrach handlowych w największych miastach Polski na specjalnych wyznaczonych stanowiskach informacyjnych ciągły dyżur pełniło kilkoro ekspertów z urzędów skarbowych. Udzielali oni szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok.  Eksperci pomagali również wprowadzić deklarację PIT do systemu e-Deklaracje i sprawnie wysłać ją przez internet do właściwego urzędu skarbowego. Pomoc urzędników była w pełni darmowa i nie wiązała się ze spełnieniem jakichkolwiek warunków.
bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 24.10.2012 Data publikacji: 24.10.2012 07:58 Data ostatniej modyfikacji: 12.11.2015 16:46
Autor: Biuro Ministra Osoba publikująca: Paulina Pawlik Osoba modyfikująca: Adam Gutowski
Rejestr zmian