List ministra finansów z okazji święta Służby Celnej

List ministra finansów z okazji święta Służby Celnej

List ministra finansów z okazji święta Służby Celnej

Szanowni Państwo,

Funkcjonariusze i Pracownicy Służby Celnej,

Zbliża się dzień patrona polskich celników – św. Mateusza, do którego, z oczywistych względów, mam stosunek osobisty. To dzień, w którym w szczególny sposób oddajemy szacunek Państwa pracy i służbie.

Przy tej okazji chciałbym wspomnieć kilka rocznic – wydarzeń kluczowych dla powstania i rozwoju Służby Celnej w Polsce. 95 lat temu powstała administracja odrodzonego państwa polskiego, w tym administracja celna. 15 lat minęło też od uchwalenia ustawy o Służbie Celnej. W końcu 10 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej.

To otworzyło nowy rozdział naszej historii, szczególnie istotny dla działań polskiej Służby Celnej. Duża część polskiej granicy państwowej stała się granicą zewnętrzną Wspólnoty. Zostaliśmy członkiem Europejskiej Unii Celnej – jednego z fundamentów UE. Dzisiaj polska Służba Celna stoi na straży bezpieczeństwa granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Odpowiadamy za obsługę ruchu towarowego o największym natężeniu, który co roku wzrasta.

Przez te 10 lat zmieniła się również sama Służba Celna. Dzięki Państwa staraniom w wielu obszarach sytuuje się ona w czołówce służb europejskich. Działania te przynoszą Polsce zyski budżetowe i korzyści w sferze bezpieczeństwa obywateli. Dzięki temu bardziej uczciwy jest obrót handlowy, gdyż zwalczane są przestępstwa z zakresu cła, akcyzy, hazardu, czy przemytu towarów niebezpiecznych. Nasza Służba doceniana jest na arenie międzynarodowej, a jej organizacja bardzo dobrze wypada również w ocenie polskich służb kontrolnych. W swojej pracy, Służba Celna wykorzystuje nowoczesne narzędzia elektroniczne i staje się jednym z motorów modernizacyjnych polskiej administracji.

Według raportu Światowej Organizacji Celnej oraz Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych Polska należy do liderów w zwalczaniu przemytu i nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi, a szara strefa rynku papierosów – do najmniejszych w regionie. Jednocześnie Polska należy do czołówki państw pod względem liczby przedsiębiorców, którym przyznawany jest status najwyższego zaufania. To dzięki Państwa staraniom i ciężkiej pracy uczciwi przedsiębiorcy czują się bezpiecznie. Ten komfort działania przekłada się na wyższy wzrost gospodarczy, w którym Polska jest europejskim liderem.

Z okazji zbliżającego się święta chciałbym Państwu za to wszystko serdecznie podziękować. Życzę dalszych sukcesów i satysfakcji z dobrze pełnionej służby. Niech św. Mateusz nadal Państwu pomaga w pracy i w życiu.

 

Mateusz Szczurek

Minister Finansów

Pliki do pobrania