«Powrót

Podejrzany o wprowadzanie fałszywych faktur na 20 mln zł zatrzymany

Podejrzany o wprowadzanie fałszywych faktur na 20 mln zł zatrzymany

Podejrzany o wprowadzanie fałszywych faktur na 20 mln zł zatrzymany

Ponad 100 kontroli, 59 przeszukań, 5 zatrzymań i blisko 2,5 mln zł zabezpieczonych środków finansowych – to efekt działań Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) i Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach, prowadzonych pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej. Zatrzymany inicjator nielegalnego wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur naraził Skarb Państwa na straty w wysokości nawet 20 mln zł.

Pracownicy kontroli skarbowej na korytarzu biurowca podczas kontroli
Pracownicy Kontroli Skarbowej wykryli śląską firmę, która wystawiała i wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej. Firma działała nielegalnie, miała sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i została wykreślona z rejestru podatników VAT. Praca operacyjna i czynności analityczne służb skarbowych doprowadziły do ustalenia odbiorców fikcyjnych faktur.

Nielegalne faktury

Puste faktury o łącznej wartości szacowanej na ok. 90 mln złotych trafiły do firm na terenie całego kraju. W ciągu 5 lat prawdopodobnie przez konta organizatora przeszło ponad 40 mln złotych.Skala nieprawidłowości spowodowała, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która przejęła śledztwo, zdecydowała się na skoordynowanie działań. Pierwsze działania odbyły się w 2015 r.

Kolejne działania

10 marca 2016 r. około 150 inspektorów i pracowników UKS w Katowicach oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na podstawie postanowienia prokuratorskiego przeszukało 47 podmiotów i zabezpieczyło faktury oraz pozostałą dokumentację podatkową. Jednocześnie na wniosek UKS zwrócono się do 20 śląskich urzędów skarbowych oraz 6 urzędów kontroli skarbowej w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie oraz Wrocławiu o wszczęcie kontroli w 61 podmiotach.

Dotychczasowe wyniki

Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono środki finansowe o łącznej kwocie blisko 2,5 mln złotych u organizatorów procederu. W sprawie zatrzymano 5 osób, wobec części z nich zastosowano areszt tymczasowy oraz inne środki zapobiegawcze. Głównemu figurantowi w sprawie, który w ciągu 5 lat wystawił fikcyjne faktury, czym umożliwił odbiorcom tych faktur wyłudzenie zwrotu podatku VAT oraz zaniżenie zobowiązań podatkowych, grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności, na chwilę obecną, do lat 12.

Ciąg dalszy

Sprawa ma charakter rozwojowy. Na obecnym etapie szacuje się, że łączne uszczuplenie może wynieść nawet do 20 mln złotych – tylko wskutek działań przestępczych 1 osoby.

­

„Czwartkowa akcja jest świadectwem wysokiej zdolności operacyjnej katowickiej Kontroli Skarbowej. Dzięki temu nie mam wątpliwości, że nowa struktura, którą tworzymy, będzie dobrze zorganizowana zarówno w zakresie obsługi podatnika, jak i w obszarze prowadzenia kontroli i działań operacyjnych. Jestem przekonany, że dzięki działaniom konsolidacyjnym efektywność organów kontroli skarbowej jeszcze wzrośnie" – tłumaczy wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

W najbliższych miesiącach Ministerstwo Finansów planuje powołać do życia Krajową Administrację Skarbową (KAS), która połączy dotychczas rozproszone służby: Służbę Celną, izby skarbowe i Kontrolę Skarbową. Od 1 stycznia 2017 r. takie akcje będą zatem realizowane pod wspólnym szyldem KAS. Ministerstwo zapowiedziało, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie podany do publicznej wiadomości do końca marca.

«Powrót