«Back

Przyjazna polityka finansowa państwa - Super Express - 22 maja 2018 r.

Przyjazna polityka finansowa państwa - Super Express - 22 maja 2018 r.

Przyjazna polityka finansowa państwa - Super Express - 22 maja 2018 r.

H. B.: - Stawki zostaną zmienione czy pozostaną na tym samym poziomie?

P. G.: - W tym momencie te makroekonomiczne i budżetowe uwarunkowania są takie, że nie ma decyzji o korekcie stawek nominalnych w podatkach, natomiast cały proces np. przypisywania stawek

H. B.: - Ustawa VAT to koszmar przedsiębiorców. Pan minister o tym doskonale wie, liczba interpretacji, wysoki poziom skomplikowania. Te ustawę trzeba napisać na nowo. Czy trwają już prace nad nową ustawą VAT-owską, kiedy poznamy jej założenia i czy tam się pojawią nowe stawki?

P. G.: - Oczywiście są w ustawie rzeczy, które wypadałoby zracjonalizować, np. matryce stawek VAT. Natomiast co do zasady, można powiedzieć, że mamy pewnego rodzaju stabilizacje w wykonaniu tej ustawy. Ona oczywiście ma swoje mankamenty. Ta matryca stawek VAT wymaga uproszczenia tak, żeby przedsiębiorcom było łatwiej przypisywać stawki VAT do produktów, które produkują lub którymi handlują. Robimy to bez szkody dla konsumentów, dla kieszeni Polaka. Natomiast faktem jest, że z kolei ustawa dochodowa od przedsiębiorstw (ustawa CIT przyp. red.) wymaga naprawdę napisania od początku, bo narosły zmiany i oczekiwania przedsiębiorców są daleko idące.

H. B.: - Kiedy poznamy założenia ustawy CIT?

P. G.: - W tym momencie VAT ma być znacznie bardziej przyjazny dla podatnika tak, żebyśmy wyeliminowali te czasami przykre historie, w których przedsiębiorca stosuje jedną stawkę przez wiele lat i przychodzi kontrola, i okazuje się, że trzeba było stosować inną stawkę. Mam nadzieję, że ten nowy system ukróci to ryzyko przedsiębiorców.

Rozmawiał: Hubert Biskupski

«Back