«Powrót

140 tys. paczek nielegalnych papierosów zamiast przyprawy do mięsa

140 tys. paczek nielegalnych papierosów zamiast przyprawy do mięsa

140 tys. paczek nielegalnych papierosów zamiast przyprawy do mięsa

Funkcjonariusz KAS trzyma w ręku karton przemycanych papierosów
Funkcjonariusz KAS rozrywa pudło z przemycanymi papierosami
Funkcjonariusz KAS rozrywa folię na pudle z przemycanymi papierosami
  • Przemyt 140 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska.
  • Tytoniowa kontrabanda była ukryta w tirze, który zgodnie z dokumentami miał przewozić ładunek przypraw do mięsa.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 w Budzisku zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Z dokumentów przedstawionych przez 61-letniego kierowcę, który podróżował wraz ze swoim 32-letnim zmiennikiem wynikało, że w naczepie miał znajdować transport przypraw do mięsa. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przewożony ładunek. Prześwietlili ciężarówkę urządzeniem wykorzystującym promienie rentgena i przeszukali naczepę.

Okazało się, że w naczepie zamiast deklarowanego towaru znajduje się tytoniowa kontrabanda. W sumie w ciężarówce funkcjonariusze znaleźli 140 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 3 miliony złotych.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko kierowcy tira i jego zmiennikowi postępowania karne skarbowe. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

«Powrót