«Powrót

KAS i CBŚP udaremniły przemyt 21 mln. papierosów z Wietnamu

KAS i CBŚP udaremniły przemyt 21 mln. papierosów z Wietnamu

KAS i CBŚP udaremniły przemyt 21 mln. papierosów z Wietnamu

Funkcjonariusze celno-skarbowi oraz policjanci z CBŚP otwierający kontener z nielegalnym ładunkiem.
Kartony z papierosami zabezpieczone w magazynie.
Zbliżenie na zastawkę z zup błyskawicznych, która skrywała za sobą kartony z papierosami.
Zbliżenie na karton papierosów.
  • Dzięki współpracy służb na teren Unii Europejskiej nie trafi ponad 21 mln nielegalnych papierosów.
  • Papierosy ukryte były w kontenerach, które przypłynęły do Gdańska z Wietnamu.

Uzyskane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Gdańsku informacje o planowanym przemycie papierosów oraz analiza ryzyka przeprowadzona przez funkcjonariuszy z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni doprowadziły do ujawnienia nielegalnych ładunków. Przemyt zdemaskowano gdy kontenery z wietnamską kontrabandą znajdowały się na otwartych wodach.

Pierwsze działania przeprowadzono jeszcze pod koniec listopada. Po przeskanowaniu mobilnym urządzeniem RTG kontenera, który miał zawierać włókna kokosowe i kontroli jego zawartości okazało się, że całą przestrzeń ładunkową zajmowały papierosy bez polskich znaków skarbowych. Łącznie zabezpieczono 11,2 mln sztuk papierosów, wartych blisko 7,5 mln zł.

Następne działania przeprowadzono na początku grudnia, ujawniono  kolejną dostawę papierosów z tego samego wietnamskiego portu. Kontrola kontenera wykazała, że za ładunkiem zup błyskawicznych ukryto kolejne 9,9 mln sztuk nielegalnych papierosów.

Szacuje się, że kontrabanda znaleziona w obu kontenerach mogłaby spowodować straty dla Skarbu Państwa sięgające nawet 24 mln zł. Papierosy miały trafić do dwóch różnych firm z centralnej Polski, a następnie prawdopodobnie do krajów Europy Zachodniej.

Całość towaru zabezpieczono w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni do dalszego postępowania.

Postępowania w powyższych sprawach nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

«Powrót