«Powrót

KAS i CBŚP zabezpieczyły rekordową ilość papierosów i tytoniu wartą 28 mln zł

KAS i CBŚP zabezpieczyły rekordową ilość papierosów i tytoniu wartą 28 mln zł

KAS i CBŚP zabezpieczyły rekordową ilość papierosów i tytoniu wartą 28 mln zł

Funkcjonariusze przy kartonach z papierosami
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przy jednej z zatrzymanych osób
Widok z góry na pomieszczenie z kartonami papierosów, widoczny wózek widłowy i maszyna do produkcji papierosów
Maszyna do produkcji papierosów
  • Zabezpieczone 48,5 ton tytoniu i prawie 2,8 mln sztuk papierosów oraz likwidacja grupy przestępczej zajmującej się ich nielegalną produkcją i obrotem  to efekt wspólnych działań CBŚP oraz wielkopolskiej i dolnośląskiej KAS.
  • Gdyby nielegalny towar został wprowadzony do obrotu, starty Skarbu Państwa wyniosłyby prawie 30 mln zł.

Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami KAS, od kilku miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu na teren UE dużej ilości wyrobów tytoniowych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać co najmniej od połowy 2017 roku.

Policjanci CBŚP z Wrocławia i Opola wspólnie z funkcjonariuszami Urzędów Celno-Skarbowych z Poznania i Wrocławia zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją tytoniu do palenia. Zabezpieczyli dwie kompletne linie technologiczne do produkcji tytoniu oraz dwa magazyny suszu tytoniowego. Funkcjonariusze ujawnili tam niemal 2,8 mln szt. papierosów, 17,5 tony tytoniu do palenia oraz prawie 31 ton suszu tytoniowego. Łączna szacunkowa wartość kontrabandy to 28 mln złotych. Gdyby nielegalny towar został wprowadzony do obrotu, starty Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku akcyzowego i VAT wyniosłyby niemal  30 mln zł.

Funkcjonariusze zatrzymali pięć osób. Cztery z nich na gorącym uczynku, w trakcie cięcia tytoniu. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania podatków. Wobec trzech z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, jeden z zatrzymanych został objęty dozorem policyjnym. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

«Powrót