«Powrót

KAS i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w powiecie zielonogórskim

KAS i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w powiecie zielonogórskim

KAS i Policja zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w powiecie zielonogórskim

Funkcjonariusz przy linii produkcyjnej
Linia produkcyjna
Funkcjonariusz i papierosy
Zabezpieczone papierosy w kartonie
  • Podczas wspólnej akcji, funkcjonariusze KAS i policjanci z CBŚP zabezpieczyli 3,6 mln szt. papierosów oraz tytoń, komponenty i maszyny do ich produkcji.
  • Wprowadzenie na rynek takiej ilości papierosów naraziłoby Skarb Państwa na straty w wysokości 4,6 mln zł.
  • Zatrzymano cztery osoby.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu pół roku temu zauważyli pojawiające się na rynku polskim papierosy pochodzące z niezidentyfikowanego, nielegalnego źródła. W wyniku drobiazgowej pracy odtworzyli trasy kolejnych transportów, w celu ustalenia lokalizacji miejsca produkcji nielegalnych papierosów.

Policjanci nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, wszystko wskazywało na to, że nielegalna produkcja papierosów może odbywać się w jednym z obiektów na terenie powiatu zielonogórskiego.

Działania operacyjne zostały przeprowadzone 10 kwietnia. Funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP weszli do nielegalnej hali produkcyjnej w powiecie zielonogórskim i zatrzymali cztery osoby. W budynku znajdowała się kompletna linia do produkcji papierosów oraz urządzenia pomocnicze. Z ustaleń funkcjonariuszy KAS wynika, że maszyny były w stanie wyprodukować nawet dwa tysiące sztuk papierosów na minutę. Zabezpieczono także około 3,6 mln sztuk papierosów, ok. 650 kg tytoniu i odpadów produkcyjnych oraz komponenty do ich produkcji. Wprowadzenie na rynek zabezpieczonych papierosów naraziłoby Skarb Państwa na straty w wysokości 4,6 mln zł.

Funkcjonariusze ustalają kolejne aspekty sprawy, m.in. od jak dawna trwał przestępczy proceder, skąd trafiały komponenty oraz kto był odbiorcą nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Osoby, które zostały zatrzymane podczas wczorajszej akcji jeszcze dzisiaj zostaną doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.

Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

«Powrót