«Powrót

KAS i SG zlikwidowały trującą fabrykę

KAS i SG zlikwidowały trującą fabrykę

KAS i SG zlikwidowały trującą fabrykę

Funkcjonariusze KAS i SG we wnętrzu fabryki.
Funkcjonariusze KAS i SG przed wejściem do fabryki.
Funkcjonariusze KAS i SG podczas aresztowania podejrzanego.
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej zapobiegli katastrofie ekologicznej w powiecie kłodzkim.
  • W grudniu 2018 r. funkcjonariusze zlikwidowali nielegalną linię produkcji wypełniacza oleju opałowego, od miesięcy intensywnie zanieczyszczającą grunt i powietrze w powiecie kłodzkim.
  • Zatrzymano 5 osób, w tym 3 cudzoziemców.
  • Zabezpieczono mienie warte ponad 3 mln złotych.

Okoliczni mieszkańcy skarżyli się na wydobywający z zakładu produkcyjnego nieznośny chemiczny odór, duszący dym oraz woń cieczy ropopochodnych ze studzienek kanalizacyjnych. Funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Kłodzka wkroczyli do działającego w powiecie kłodzkim zakładu. W zakładzie ujawniono kompletną linię produkcyjną, służącą wytwarzaniu wypełniaczy oleju opałowego z przetapianych na miejscu odpadów z tworzyw sztucznych. Kłodzcy funkcjonariusze zabezpieczyli też niemal 50 tys. litrów produktów ropopochodnych.

Przestępcy mieszali wytworzony nielegalnie produkt ropopochodny z legalnie kupowanym paliwem, a uzyskiwaną mieszankę sprzedawali nieświadomym klientom, oszukując ich na wartości i jakości paliwa. Fabryka działała na dużą skalę i przez całą dobę, z narażeniem zdrowia i życia mieszkańców i zaangażowanych w działalność osób. Chemikalia – w tym nadtlenek wodoru i kwas siarkowy – wyciekały bezpośrednio do gruntu, a odpady poprodukcyjne wylewano do studzienek kanalizacyjnych. Wokół zakładu i na jego terenie unosiły się opary drażniące oczy oraz układ oddechowy.

Zatrzymanym dwóm mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze celno-skarbowi oraz Prokuratura Rejonowa w Kłodzku.

W wyniku dalszych czynności, zatrzymano 3 obywateli Ukrainy. Ustalono, że pracowali oni w Polsce nielegalnie, nie posiadając stosownych zezwoleń.

«Powrót