«Powrót

KAS na Balt Military Expo 2018

KAS na Balt Military Expo 2018

KAS na Balt Military Expo 2018

Minister Paweł Cybulski przemawia podczas otwarcia Targów
Specjalistyczny samochód KAS ze sprzętem do prześwietlania towarów.
Specjalistyczny samochód KAS ze sprzętem do prześwietlania towarów. Funkcjonariusz siedzi w otwartym aucie.
Stoisko KAS na targach
Pojazdy specjalistyczne KAS i Straży Pożarnej
Łódź patrolowa KAS w trakcie akcji na morzu
Łódź patrolowa KAS i helikopter woskowy w trakcie wspólnej symulowanej akcji ratunkowej promu na morzu.
  • Ponad 140 wystawców z 15 państw, w tym pomorska Krajowa Administracja Skarbowa, wzięło udział w Targach Balt Military Expo 2018 w Gdańsku.
  • W targach uczestniczył wiceminister finansów, zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski.

Piętnasta edycja Balt Military Expo odbyła się w dniach 25-27 czerwca w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a wiceminister finansów, Szef KAS Marian Banaś był członkiem komitetu honorowego. Kierownictwo KAS reprezentował na tym wydarzeniu zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski.

„Wszystko zaczyna się u źródła czyli od finansów. Budżet odgrywa kluczową rolę przy wszystkich wielkich narodowych planach, takich jak modernizacja wojska czy innych służb. W kontekście przygotowań marynarki wojennej do potencjalnych konfliktów chcę podkreślić, że nasza walka o wpływy do budżetu już trwa. Na wielu frontach Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa walczą o stabilny i bezpieczny budżet Polski. To przedsięwzięcie niezwykle trudne i czasochłonne ale przynosi rezultaty." – powiedział wiceminister Paweł Cybulski.

Podkreślił też znaczenie  pozafiskalnych zadań realizowanych przez KAS:

„Na wszystkich granicach państwa rozwijamy technologie związane z wykrywaniem nieprawidłowości i przestępstw. Wykorzystujemy najnowszej klasy sprzęt oparty o urządzenia radiologiczne – rentgeny, które pozwalają prześwietlać ciężarówki i największe kontenery. Udaremniamy przemyt m.in. narkotyków, imigrantów a przed wszystkim broni. Nasze działania na granicach koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa."

Bałtyckie Targi Militarne realizowane są we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Inspektoratem Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Targi dedykowane są Marynarce Wojennej RP, jednostkom specjalnym, żandarmerii wojskowej i służbom zabezpieczenia logistycznego Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celno-Skarbowej i Służbie Więziennej.

Pomorską KAS na targach reprezentował Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele najwyższego dowództwa Sił Zbrojnych RP, delegacje zagraniczne przybyłe na zaproszenie Ministerstwa Obrony Narodowej, attaché wojskowi akredytowani w Polsce a także goście z kraju i zagranicy reprezentujący m.in. formacje wojskowe i producentów uzbrojenia.

Wśród wielu ofert krajowych i zagranicznych firm oraz koncernów, na targach nie zabrakło także stoiska pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Eksperci z Działu Centrum RTG oraz Morskiego Działu Zwalczania Przestępczości przygotowali dla wystawców oraz zwiedzających szereg informacji związanych z działalnością pomorskiej KAS. Dotyczyły one m.in. wykorzystania skanerów w powiązaniu z kwestiami bezpieczeństwa państwa.  Gościom targów zaprezentowano również specjalistyczny sprzęt funkcjonariuszy celno-skarbowych walczących z przemytem na morzu oraz mobilne skanery używane przez pomorską KAS do prześwietlania towarów.

Targom towarzyszyła VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - NATCON 2018 „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa" oraz Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego RESCUE EXPO.

Jednym z elementów targów był pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na wodach Zatoki Gdańskiej, w którym obok Marynarki Wojennej, Formozy, Straży Granicznej, czy ratownictwa morskiego SAR wzięły udział morskie jednostki KAS. Widzowie, którzy zebrali się na gdyńskim Skwerze Kościuszki mogli podziwiać efektowne zmagania współpracujących służb z symulowanym atakiem terrorystycznym na trójmiejski prom pasażerski.

«Powrót