«Powrót

KAS udaremniła duży przemyt papierosów na Podlasiu

KAS udaremniła duży przemyt papierosów na Podlasiu

KAS udaremniła duży przemyt papierosów na Podlasiu

kontener z nielegalnymi papierosami. obok kontrolujący funkcjonariusze KAS.
Kontrolujący funkcjonariusz KAS i pies służbowy.
Kontrolujący funkcjonariusz KAS przed otwartym kontenerem
pudła z papierosami
  • Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili przemyt 150 tys. paczek nielegalnych papierosów na przejściu granicznym w Siemianówce.
  • Papierosy były ukryte w kontenerze, który wjechał do Polski transportem kolejowym z Białorusi.

Podczas odprawy jednego z pociągów towarowych wjeżdżających z Białorusi do Polski funkcjonariusze KAS skontrolowali kontener, w którym miał znajdować się ładunek sypkiego towaru. Prześwietlili kontener mobilnym urządzeniem RTG i podjęli decyzję o szczegółowej rewizji towaru.

Podczas kontroli, w której uczestniczyła Jona – owczarek belgijski wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych – okazało się, że między kartonami z deklarowanym towarem znajdują się pudła z papierosową kontrabandą. W sumie w kontenerze funkcjonariusze KAS znaleźli blisko 150 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

Gdyby zatrzymany towar trafił do obrotu Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków blisko 3,5 miliona złotych.

Funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe w związku z wykrytym przemytem papierosów. Nielegalny towar został zabezpieczony, a białoruska załoga pociągu przesłuchana. Trwają ustalenia skąd pochodziły zatrzymane papierosy i gdzie miały faktycznie trafić.

Za przemyt tak dużej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

«Powrót