«Powrót

KAS udaremniła rekordowy przemyt heroiny

KAS udaremniła rekordowy przemyt heroiny

KAS udaremniła rekordowy przemyt heroiny

Funkcjonariusz KAS przeszukuje bagaż
Plecak znaleziony w bagażu
narkotyki w plecaku
funkcjonariusz waży znaleziony proszek
  • 3,5 kilograma heroiny zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Narkotyki próbował przemycić 23-letni obywatel Łotwy, powracający z Mozambiku.

"To rekordowe w tym roku zatrzymanie tzw. twardych narkotyków na Lotnisku Chopina i kolejny przykład efektywnej pracy mazowieckich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej" – powiedział Arkadiusz Łaba - Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Funkcjonariusze KAS skierowali do kontroli celnej 23-letniego obywatela Łotwy. Ich podejrzenia  wzbudził między innymi krótki czas pobytu podróżnego za granicą. Walizka, z którą podróżował została prześwietlona. Obraz RTG zawartości bagażu był niejednoznaczny, co skłoniło funkcjonariuszy do szczegółowego przeszukania walizki.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę na nienaturalne wzmocnienia w bocznych ścianach oraz w dnie plecaka, który znajdował się w środku walizki. Ujawnili, że ukryto w nich znaczną ilość beżowego proszku.

Przeprowadzone narkotesty jednoznacznie potwierdziły przypuszczenia, że jest to substancja narkotyczna. Wyniki badań przeprowadzonych w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym potwierdziły, że ujawniona substancja to wysokiej czystości heroina.

Łączna waga wykrytych narkotyków to 3,5 kg o szacunkowej wartości ponad 700 tys. złotych. Z takiej ilości heroiny, można byłoby wyprodukować nawet 25 tysięcy „działek" o wartości znacznie wyższej niż szacunkowa wartość hurtowa.

Podróżny zeznał, że nie wiedział, co znajduje się w środku bagażu.

Wobec 23-latka został zastosowany areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.  Za przemyt narkotyków grozi mu kara nawet do piętnastu lat pozbawienia wolności. Sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

«Powrót