«Powrót

Kolejna karuzela podatkowa zatrzymana

Kolejna karuzela podatkowa zatrzymana

Kolejna karuzela podatkowa zatrzymana

Uzbrojeni funkcjonariusze KAS wchodzą do budynku
Uzbrojeni funkcjonariusze KAS wchodzą do budynku
Uzbrojeni funkcjonariusze KAS podczas aresztowania przestępcy - lezącego na ziemi.
Uzbrojeni funkcjonariusze CBŚP podczas aresztowania prowadzą przestępcę.
zarekwirowany sportowy samochód

•    Budżet Państwa mógł stracić ponad 70 mln zł. Mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi wykryli mechanizm obrotu fikcyjnymi fakturami VAT. W zatrzymaniu nielegalnego procederu brali też udział funkcjonariusze CBŚP.
•    W transakcjach mających na celu wyłudzanie podatku VAT uczestniczyły 92 podmioty krajowe, które pełniły role brokerów, buforów i znikających podatników.
•    Funkcjonariusze KAS i CBŚP pod nadzorem  Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymali 17 osób na terenie całego kraju.

Działania prowadzone były miedzy innymi w Warszawie i okolicach, Gorzowie Wielkopolskim, Białej Podlaskiej, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku oraz Olsztynie. Dokonano przeszukań kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób podejrzanych oraz siedzib podmiotów objętych śledztwem.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Sprawę  prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie i Centralne Biuro Śledcze Policji - Zarząd w Warszawie.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy, wskazuje, że zatrzymane osoby w latach 2014, 2016 i 2017 r. przyjmując różne role brały udział w fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym narażając Skarb Państwa na straty w kwocie co najmniej 70 mln zł. Ponadto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, pomagały albo brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie między innymi przestępstw skarbowych związanych z wyłudzaniem z Budżetu Państwa, podatku VAT.

Działalność zatrzymanych osób polegała na wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika" i „karuzeli podatkowej" a co za tym idzie dopuściły się one popełnienia czynów m.in. z art. 258 kk i art. 56 k.k.s. oraz pomocnictwa.

W efekcie przeszukań  dokonanych przez obie służby na terenie całego kraju, zajęto obszerną dokumentację finansowo - księgową podmiotów objętych śledztwem, co pozwoli na dalsze analizy mechanizmów procederu.

Ponadto, na poczet przyszłych należności podatkowych, zabezpieczono wartościowe mienie w tym: samochody marek Maserati, Porsche, BMW, towar o wartości około 2,6 mln. zł oraz gotówkę. Generalny Inspektor Informacji Finansowej we współpracy z czeskimi służbami zablokował także środki finansowe na rachunkach bankowych w wysokości 305 tys. zł., 4,5 tys. euro oraz 10,5 tys. dolarów.

W stosunku do zatrzymanych będą zastosowane środki zapobiegawcze, w tym wobec 8 podejrzanych skierowane zostały wnioski do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

«Powrót