«Powrót

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy „drukarzy faktur”

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy „drukarzy faktur”

Kolejne zatrzymania w sprawie grupy „drukarzy faktur”

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej przy stole z dokumentami.
  • Grupa wprowadziła do obrotu kilkaset fikcyjnych faktur na usługi budowlane i części samochodowe.
  • Na podstawie nowego materiału dowodowego ustalono, że wartość fikcyjnych faktur opiewa na prawie 11 mln zł.
  • W listopadzie i grudniu 2018 r. aresztowano kolejne osoby.

W październiku 2018 r. informowaliśmy o śledztwie prowadzonym przez lubelską prokuraturę w sprawie grupy przestępczej, której celem było pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe – KAS i lubelska Prokuratura rozbiły grupę „drukarzy faktur". Zatrzymano wtedy jedną osobę, a wartość fikcyjnych tzw. „pustych" faktur, wprowadzonych do obiegu, oszacowano wówczas na ponad 6 mln zł.

Do kolejnych zatrzymań doszło 22 listopada 2018 r., dwie osoby z województwa kujawsko-pomorskiego aresztowano na okres 3 miesięcy. Na podstawie nowego materiału dowodowego ustalono, że do obrotu wprowadzono kilkaset fikcyjnych faktur na usługi budowlane i części samochodowe, których wartość opiewa nie na 6 mln (jak wcześniej sądzono), a na prawie 11 mln zł. 6 grudnia 2018 r. funkcjonariusze zatrzymali kolejne dwie osoby z województwa kujawsko-pomorskiego.

Współpraca pracowników i funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach z Prokuraturą Regionalną w Lublinie doprowadziły do zatrzymania łącznie 5 osób, którym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa tj. brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, wyłudzania zwrotu podatku VAT i innych oszustw podatkowych.

Za wyżej wymienione czyny, zgodnie z kodeksem karnym, grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat albo kara 25 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

«Powrót