«Powrót

Nielegalna rozlewnia spirytusu w Zduńskiej Woli

Nielegalna rozlewnia spirytusu w Zduńskiej Woli

Nielegalna rozlewnia spirytusu w Zduńskiej Woli

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej przy zabezpieczonych butelkach z alkoholem.
Zabezpieczone pojemniki z alkoholem.
Kartony i butelki.
  • Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz CBŚP w Ostrołęce, zlikwidowali nielegalną rozlewnię spirytusu w Zduńskiej Woli.
  • Funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 4000 litrów spirytusu niewiadomego pochodzenia o wartości ponad 300 tys. złotych.

Funkcjonariusze podczas kontroli samochodu, w miejscowości Knurowiec, znaleźli w nim 400 plastikowych butelek ze spirytusem o stężeniu 80 proc. Kierowca zatrzymanego pojazdu został przesłuchany w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa skarbowego. Zatrzymany 47-latek przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Uzyskane informacje pozwoliły na ustalenie miejsca, z którego był przewożony nielegalny alkohol. Była to hala produkcyjna, która znajdowała się nieopodal wysypiska śmieci. Po jej przeszukaniu ujawniono 2 zbiorniki o pojemności 1000 litrów, które zawierały spirytus. Łącznie 1822 butelki plastikowe o pojemności 0,9 litra. Ponadto znaleziono, prawie 4 tys. pustych butelek plastikowych, przygotowanych do napełnienia, urządzenie służące do przelewania cieczy składające się z dwóch pomp, filtra celulozowego, nalewaka i specjalnych węży.

W trakcie przeprowadzonej kontroli zatrzymano pięć osób, w tym dwie w charakterze podejrzanych oraz trzy w charakterze świadków.

Wprowadzenie tak dużej ilości nielegalnego towaru do obrotu naraziłoby Budżet Państwa na stratę w wysokości prawie 183 tys. zł z tytułu niewpłaconej akcyzy.

„Walka z wprowadzaniem do obrotu alkoholu niewiadomego pochodzenia, to nie tylko zapobieganie stratom finansowym budżetu, ale też ochrona zdrowia, a nawet życia, nieświadomych klientów podobnych rozlewni. Brak jakichkolwiek warunków sanitarnych oraz niewiadome pochodzenie spirytusu stwarza bowiem, realne zagrożenie dla zdrowia i może grozić nawet utratą życia. Dlatego tak ważnym jest aby nasze służby likwidowały tego typu nielegalne rozlewnie" – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Za popełnione przestępstwo skarbowe sprawcy mogą ponieść karę grzywny, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 2 lat.

«Powrót