«Powrót

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej na tle ujawnionych papierosów.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej przy krajance tytoniowej.
  • Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej z Warmii i Mazur zabezpieczyli krajankę tytoniową i papierosy o wartości 5,5 mln zł, oraz 2,3 mln zł w gotówce.
  • Zatrzymano 5 obywateli Polski, w tym organizatora nielegalnego biznesu.

11 grudnia 2018 r. funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przygotowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych. Akcja została przeprowadzona na terenie województwa zachodniopomorskiego.

W powiecie wałeckim działała nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku, na jednej z posesji zatrzymano 3 mężczyzn, którzy kroili liście tytoniu oraz organizatora nielegalnego procederu. W tym samym czasie, na drugiej posesji zatrzymano piątego z mężczyzn zamieszanego w nielegalną działalność. 

W pomieszczeniach gospodarczych, w których ukryta była nielegalna krajalnia, ujawniono ponad 1,6 tony liści tytoniu oraz 868 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości 1,7 mln zł. Zabezpieczono również maszyny do przetwarzania tytoniu. W przeszukanej ciężarówce ujawniono ok. 4,9 tony tytoniu o szacunkowej wartości ponad 3,4 mln złotych, do posiadania którego przyznał się organizator procederu. Na drugiej posesji zabezpieczono nielegalne papierosy, prawie 470 tys. sztuk o wartości ponad 320 tys. zł. Łącznie na dwóch posesjach ujawniono wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln. zł. Zatrzymano również środki pieniężne, ponad 14 tys. EURO, 526 USD i prawie 2,3 mln zł w gotówce.

Z ustaleń śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałczu, wynika że członkowie grupy zajmowali się przetwarzaniem i dystrybucją krajanki tytoniowej, suszu oraz papierosów, które trafiały na polski rynek.

Czterech mężczyzn w wieku 33, 34 i 43, 44 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Natomiast piąty z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, 42-letni mężczyzna usłyszał zarzut posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych i grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Liderowi grupy może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Na poczet grożących podejrzanym kar Prokuratura Rejonowa w Wałczu zastosowała zabezpieczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 2,3 mln zł.

«Powrót