«Powrót

Zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski na spotkaniu z przedsiębiorcami w Słupsku

Zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski na spotkaniu z przedsiębiorcami w Słupsku

Zastępca Szefa KAS Paweł Cybulski na spotkaniu z przedsiębiorcami w Słupsku

Wiceminister Paweł Cybulski podczas wystąpienia.
Sala konferencyjna, uczestnicy i minister Paweł Cybulski podczas wystąpienia.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski podczas wystąpienia.
  • 26 czerwca br. wiceminister finansów Paweł Cybulski i przedstawiciele pomorskiej KAS uczestniczyli w spotkaniu z przedsiębiorcami.
  • Była to kolejna konferencja w ramach ogólnopolskiego cyklu PARP „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany".

Konstytucja Biznesu fundamentem zmian

„Przygotowujemy  dobre zmiany dla przedsiębiorców. Społeczeństwo jest dojrzałe, oczekuje tych zmian i wprowadzenie Konstytucji Biznesu następuje w odpowiednim czasie zapotrzebowania społecznego. Krajowa Administracja Skarbowa jest organizacją młodą, funkcjonującą od 1 marca 2017 r., która już poczyniła pewne zmiany. Idziemy w kierunku poprawy jakości usług. Zmniejszyliśmy liczbę kontroli u podatników. Chcemy skrócić czas załatwiania spraw w urzędach, ograniczyć biurokrację, która bardzo często dotyka nas wszystkich. Będziemy chcieli zrezygnować z niektórych deklaracji i zeznań podatkowych. Chcemy wyeliminować te rzeczy, które naszym zdaniem się dublują. Mamy świadomość, że prawo podatkowe jest skomplikowane, ale Konstytucja Biznesu daje nam spore pole do działania aby to prawo upraszczać. To nowy kierunek, nowe spojrzenie, postępowość w stosunku do podatników. KAS dąży do poprawy relacji z podatnikami bo wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Dużo zależy od zmiany nastawienia urzędników. Zapewniam, że będziemy szli tą dobrą drogą ". – mówił wiceminister  Paweł Cybulski.

„Na każdym spotkaniu z naczelnikami urzędów skarbowych jest jasna deklaracja, żeby wsłuchiwać się w głos naszego klienta. Najczęstsze błędy, które pojawiają się na styku współpracy podatnik - urzędnik wynikają z wad komunikacyjnych. Zobowiązuję podległych mi pracowników aby słuchali Państwa. Bez komunikacji będziemy mieli dużo trudniej". – dodał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski.

Kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów to mniej biurokracji w podatkach (np. rezygnacja z deklaracji VAT, zmniejszenie obowiązków informacyjnych), niższe podatki dla biznesu i inwestycji (np. 9% stawka PIT dla małych firm, wyższe limity odpisów dla samochodów osobowych w firmie, ulga Innovation BOX, bardziej przyjazne przepisy (uporządkowanie matrycy stawek VAT), a także wzrost bezpieczeństwa podatników (np. skrócenie terminu w „uldze na złe długi" w VAT). Elementem nowego prawa jest Nowa Ordynacja Podatkowa, która zapewni większą ochronę podatnika w relacjach z organami podatkowymi. Projekt tej ustawy został już opracowany.

Filozofia 3×P

Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim Janusz Pochylczuk przedstawił prezentację Ministerstwa Finansów „3×P w praktyce - podatkowe udogodnienia dla firm" przybliżając przedsiębiorcom wdrożone i projektowane rozwiązania prawne.

W strefie informacyjnej eksperci z urzędu skarbowego wyjaśniali przedsiębiorcom podatkowe aspekty związane z prowadzeniem biznesu i odpowiadali na pytania dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej. Tradycyjnie ta część konferencji cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników.

***

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa są partnerami tego przedsięwzięcia. Celem regionalnych spotkań z przedstawicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest przybliżenie im nowych rozwiązań prawnych, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Ostatnie spotkanie przed wakacjami odbędzie się 29 czerwca w Krotoszynie. Terminy wrześniowych konferencji będzie można sprawdzić na stronie prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.

«Powrót