«Powrót

Komunikat dotyczący przekazu danych o transakcjach przez notariuszy

Komunikat dotyczący przekazu danych o transakcjach przez notariuszy

Komunikat dotyczący przekazu danych o transakcjach przez notariuszy

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi przekazu danych o transakcjach przez kancelarie notarialne, Departament Informacji Finansowej MF informuje, że plik tekstowy lub xml'owy, przygotowany w formacie zgodnym z rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącym przesyłania danych w formie elektronicznej do GIIF, może zostać w łatwy sposób przez zarejestrowaną w systemie GIIF instytucję obowiązaną zaszyfrowany i podpisany elektronicznie oraz przesłany przy pomocy narzędzi dostępnych nieodpłatnie na bezpiecznej stronie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Poniżej w punktach opisane są kolejne czynności:

1.  Pobranie z bezpiecznej strony GIIF oprogramowania do szyfrowania i podpisu elektronicznego (menu "Oprogramowanie") - program SecureFile.exe.

 2. Pobranie z bezpiecznej strony GIIF certyfikatu GIIF (menu "Certyfikaty") - SIGIIF.crt

3. Szyfrowanie i podpisywanie pliku w formacie tekstowym lub xml'owym przy użyciu oprogramowania SecureFile (bez wstępnej instalacji, program po uruchomieniu w kolejnych krokach prosi o wskazanie: a. certyfikatu instytucji obowiązanej, b. certyfikatu GIIF, c. pliku, który ma być zaszyfrowany i podpisany, d. nazwy pod jaką ma być zapisany zaszyfrowany i podpisany plik z danymi).

 4. Wysłanie do GIIF zaszyfrowanego i podpisanego elektronicznie pliku (o nazwie nadanej w punkcie 3.d) - na bezpiecznej stronie GIIF menu "Prześlij plik transakcji" (lub pocztą elektroniczną jako załącznik do e-mail'a wysyłanego na adres giif@giif.mofnet.gov.pl

 5. Sprawdzenie statusu przesłanego pliku z danymi transakcji - na bezpiecznej stronie GIIF menu "Status rejestracji transakcji".

W przypadku przesyłania plików poprzez bezpieczną stronę GIIF statusy przesłanych plików są widoczne natychmiast po ich przesłaniu (pliki są natychmiast zidentyfikowane i przypisane do instytucji przesyłającej).

W przypadku przesyłania plików poprzez pocztę elektroniczną status ten pojawi się po rozszyfrowaniu pliku, co w zależności od długości "kolejki" plików może potrwać do kilku godzin (dzieje się tak dlatego, że identyfikacja przesłanego pliku i jego przypisanie do konkretnej instytucji może nastąpić dopiero po weryfikacji podpisu elektronicznego i rozszyfrowaniu pliku. Ponadto GIIF nie ma wpływu na czas jaki jest potrzebny na dostarczenie konkretnego e-mail'a od nadawcy do serwerów pocztowych GIIF - w zależności od dostawcy usług dla nadawcy poczty elektronicznej czas ten może się wahać od kilku sekund do kilku godzin).

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 13.09.2012 Data publikacji: 13.09.2012 14:11 Data ostatniej modyfikacji: 19.11.2015 08:35
Autor: Departament Informacji Finansowej Osoba publikująca: Danuta Sawicka Osoba modyfikująca: Anna Grzechnik-Wołosiuk
Rejestr zmian
«Powrót